Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre historie zostają w nas na dłużej, podczas gdy inne szybko znikają z pamięci? Storytelling. W nim tkwi sekret. W świecie pełnym gwaru i informacji opowieść o Twojej marce może być kluczem do serc klientów. Jeśli jesteś ciekawy, dlaczego warto opowiadać o swojej działalności, pochyl się nad tym artykułem.

Twoja firma to nie tylko produkty czy usługi. To przede wszystkim ludzie, pasja, trudne decyzje i momenty triumfu. To wszystko tworzy opowieść, która czeka, by ją opowiedziano. Gdy nie mówisz o swojej marce głośno, to tak jakbyś miał książkę wypełnioną ciekawą treścią, ale ukrytą na najwyższej, zakurzonej półce w bibliotece.

Podam Ci przykład. Pewnie badanie przeprowadzone na studentach osiągających słabe wyniki w naukach ścisłych wykazało, że czytanie historii o trudnościach znanych naukowców, tak jak np. Maria Curie-Skłodowska, prowadziło do lepszych ocen. Ty również możesz być motywacją! Dla swoich klientów.

Storytelling do ludzi

Znaczenie pojęcia storytelling

Słowo storytelling pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: story, które oznacza opowieść lub historię, oraz telling, które jest formą czasownika tell i oznacza opowiadanie. W dosłownym tłumaczeniu storytelling to… OPOWIADANIE HISTORII. Brzmi prosto, nie? Czytaj dalej.

Termin ten odnosi się do sztuki opowiadania historii w celu przekazywania wiedzy, wartości, idei czy emocji w sposób angażujący i zapadający w pamięć. W kontekście biznesowym, marketingowym czy medialnym storytelling jest używany do scharakteryzowania techniki budowania narracji wokół marki, produktu lub inicjatywy, aby lepiej zaangażować odbiorców i stworzyć z nimi relację. Na dłużej.

Storytelling — siła opowieści w biznesie

Ludzie od zawsze kochali historie. Już od zamierzchłych czasów opowieści są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Legendy, mity — wszystko to kształtuje naszą kulturę. Dlaczego więc nie wykorzystać tej mocy we współczesnym biznesie? Storytelling pozwala na przedstawienie Twojej firmy w zupełnie innym (niż myślałeś do tej pory) świetle, tworząc emocjonalne połączenie z klientem.

Nie chodzi tu tylko o to, by opowiedzieć, jak powstała Twoja firma.

Chodzi o to, by pokazać jej ducha.

Wartości, które nią kierują.

Ludzi, którzy ją tworzą.

To wszystko sprawia, że klienci nie tylko będą wybierać Twoje produkty, ale także być może utożsamią się z Twoją marką. 86% konsumentów twierdzi, że autentyczność jest ważna przy podejmowaniu decyzji o tym, które marki lubią i wspierają — donosi raport Stackla. Czy storytelling nie jest do tego idealnym narzędziem?

Sprawdź, jak połączyłem biznesowe przemyślenia ze stukilometrowym marszem — to przykład, podobno niezły według moich czytelników, storytellingu.

Jak storytelling może przeobrazić Twój biznes?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę produkującą ręcznie robione meble. Sprawia Ci to radość. Zamiast mówić wyłącznie o jakości materiałów czy nowoczesnym designie, opowiedz o tym, jak zaczynałeś, jakie były Twoje inspiracje, jakie przeszkody musiałeś pokonać. Pokaż, że za każdym stołem czy krzesłem stoi historia, pasja i rzemiosło.

Klienci chcą wiedzieć, co kryje się za marką. Chcą czuć, że są częścią czegoś większego i mogą to wspierać. Dzięki storytellingowi możesz im to dać. Nieważne, czy remontujesz domy, spawasz, dostarczasz usługi IT, czy prowadzisz restauracje. Z dobrym pomysłem znajdziesz swoje grono odbiorców, słowo!

Spawacz też może stosować storytelling

Jak możesz to zrobić?

Zbuduj relację z klientem

Opowiadanie o Twojej firmie pozwala na stworzenie interesującej komunikacji z klientem. Ludzie chcą wspierać marki, które mają wartości i misję. Przez storytelling możesz pokazać, że Twoja firma to coś więcej niż tylko biznes. To społeczność, która ma wspólny cel.

Wyróżnij się na tle konkurencji

W dzisiejszych czasach rywalizacja jest ogromna. Aby się wyróżnić, musisz pokazać, co czyni Twoją biznes wyjątkową, a najlepiej top of mind. Storytelling pozwala na przedstawienie unikalnej historii Twojego biznesu, która przyciągnie uwagę klientów i sprawi, że zapamiętają Twój brand.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tomasz Turmowicz (@tophat.pl)

Jak zacząć storytelling?

Czasami nie wiesz, jak zacząć coś nowego. To normalne, gdy nie masz do tego potrzebnej wiedzy. O dziwo, to jak jazda na rowerze, gdy pojmiesz, o co chodzi, założę się, że nigdy tego nie zapomnisz.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, które pomogą Ci zrozumieć, jakie elementy tworzą opowieść Twojej firmy i dlaczego są one tak ważne dla Ciebie i potencjalnych klientów.

Kim jestem?

Opowieść Twojej firmy najczęściej zaczyna się od Ciebie. Kim jesteś jako założyciel, lider, wizjoner? Twoja historia, doświadczenia, pasje i wartości kształtują DNA Twojego przedsiębiorstwa. Kiedy dzielisz się swoją indywidualną drogą, zainteresowani nie tylko poznają Twoją firmę, ale także ludzi za nią stojących. To buduje zaufanie i tworzy silniejsze połączenie z Twoją marką.

Dlaczego?

Każda firma ma swoją misję, ale dlaczego właśnie ta misja jest ważna dla Ciebie? Dlaczego postanowiłeś założyć własny biznes? Co motywuje Cię do działania każdego dnia? Poznanie odpowiedzi na te pytania pozwoli klientom zrozumieć Twoją wizję i przekonania. Pokażesz, że Twoja firma ma głębszy cel niż tylko zysk.

Dla kogo pracuję?

Kto jest Twoim idealnym klientem? Dla kogo tworzysz swoje produkty lub świadczysz usługi? Zrozumienie i jasne określenie swojej grupy docelowej pozwala na skuteczniejsze dotarcie do ludzi, którzy naprawdę potrzebują tego, co oferujesz. To nie tylko pomaga w sprzedaży, ale także w budowaniu trwałych relacji z klientami.

Z kim współpracuję?

Nikt nie buduje firmy samodzielnie. Twoja ekipa, partnerzy, dostawcy — wszyscy oni odgrywają kluczową rolę w Twoim sukcesie. Opowiadając o ludziach, z którymi współpracujesz, pokazujesz, że cenisz współpracę i wspólnotę. To również podkreśla, że Twoja firma to zespół ekspertów, którzy wspólnie dążą do realizacji wspólnej wizji.

Z czym mierzę się w swoim biznesie?

Każda firma napotyka wyzwania, a Twoja nie jest wyjątkiem. Może to być konkurencja, zmieniające się trendy rynkowe, trudności w dostawach czy adaptacja do nowych technologii. Mierzenie się z przeciwnościami i wyzwaniami jest częścią drogi każdego przedsiębiorcy. Opowiadając o tym, z czym się zmagasz, pokazujesz swoją ludzką stronę, determinację i gotowość do ciągłego uczenia się. To również daje klientom wgląd w to, jak Twoja firma adaptuje się i rozwija, by sprostać wymaganiom rynku i spełnić ich oczekiwania.

Storytelling - warto to robić!

Czy jesteś gotów opowiedzieć swoją historię?

Nie czekaj. Zanurz się w historię swojej firmy i podziel się nią ze światem. Pokaż, że Twoja marka ma duszę, pasję i misję. Pomyśl, co chcesz pokazać. I pokaż. Dzięki storytellingowi Twoja firma stanie się nie tylko bardziej rozpoznawalna, ale także bardziej ludzka.

Chcesz stworzyć niezapomnianą opowieść o swoim przedsiębiorstwie? Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci odkryć magię storytellingu. Bo jeśli o tym myślisz, to świta Ci w głowie, że jednak masz coś do przekazania szerszej publiczności. Oni czekają na Twoją historię! 🙂

🚀 Potrzebujesz wsparcia marketingowego?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 501 363 340 lub mailowego pod adresem tomasz@tophat.pl. Pomyślimy, pogadamy, co możemy wspólnie zdziałać! 🙂

Udostępnij: